Yeni Koronavirüs Nedir?

Yeni Koronavirüs Nedir?

16 Mart 2020
Pazartesi

Koronavirüsler’ler (Cov), soğuk algınlığı, ağır akut solunum sendromu, MERS gibi birçok ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olan bir virüs ailesidir. 2003 ve 2012 yıllarında sadece hayvanlarda rastlanan salgın 7 Ocak 2020’ de ilk defa Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde insanlarda ortaya çıkmıştır. Yeni Koronavirüs (2019 – nCoV) olarak tanımlanan hastalığın adı COVID-19 olarak kabul edilmiştir.

Nasıl Bulaşır?

Corona / Covid-19 (Korona) virüslerinin insandan insana bulaşması, genellikle sağlıklı bir insanın enfekte bir insanın vücut salgılarıyla temas etmesi sonucu mümkün olmaktadır. Virüs hasta insanlardan öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun mukozası ve el sıkışma ile bulaşabilir. Koronavirüs genel olarak dış ortamda dayanıklılığı olmayan virüslerdir. Ancak bugün için COVID-19’un bulaşıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir.

Verilere bakıldığında etkilenenlerin en fazla ileri yaştakiler, kronik hastalığı olanlar olduğu görülmüştür.

Yeni Korona virüs Belirtileri Nelerdir ?

En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda ise zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm görülebilir. Yeni koronavirüsün kuluçka süresi ise 2 – 14 gündür.

Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

Henüz Yeni Korona virüs ailesine karşı koruma sağlayacak bir tedavi yöntemi, ilaç veya aşı bulunmamaktadır. Fakat korunmak için gerekli önlemleri almak, basit de olsa, oldukça etkili olacaktır.

* Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalıdır. Eğer mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.
* Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.
* Kirli ellerle ağız, burun ve göze dokunulmamalıdır.
* Eller sık aralıklarla en az 20 sn. iyice yıkanmalıdır. Su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılabilir.
* Evcil hayvanların Yeni Korona virüs ile enfekte olması beklenmese de, evcil hayvanlarla temas sonrası da ellerin su ve sabunla iyice yıkanması önerilmektedir.
* Hasta kişiler mümkünse kalabalık yerlere girmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve
burnun kapatılmalı, mümkünse tıbbi maske kullanılmalıdır.
* Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı ortamda bulunduğunuzda maske mutlaka takılmalıdır.
* Kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Market, eczane gibi gidilmesi zorunlu olan mekanlara kalabalığın en az olabileceği sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, alınacakların hepsi tek seferde alınmalıdır.
* Kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.
* Bağışıklık sistemini güçlendirecek sağlıklı gıdalar tüketilmeli, tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.
* Salgın hakkında ayrıntılı ve doğru bilgi almak çok önemlidir. Bu sebeple Sağlık Bakanlığının ve güvenilir kuruluşlarının açıklamalarını dinlemek ve korunma yöntemlerini uygulamak daha faydalıdır.

Belirtileri Varsa Neler Yapılmalıdır ?

* Eğer öksürük, ateş varsa ve solunum zorluğu yaşanıyorsa yahut,
* Son 14 gün içerisinde salgının görüldüğü ülkelerden birinden gelinmişse – maske takılarak – en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yukarıda da ifade edildiği gibi Yeni Korona virüs hakkında resmi ve doğru kaynaklardan bilgi alınmalıdır. Korunmak için gerekli önlemleri almak ve paniğe kapılmamak, etrafımızdakileri doğru
bilgilendirmek bu süreci daha kolay atlatmamızı sağlayacaktır.