TÜGVA İstanbul yaz okullarında ki temel amaç, genç kardeşlerimizin manevi gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Milli ve manevi duygularının gelişimi ve kur’an-ı kerim seviyelerinin geliştirilmesi bu amaç için yapılan en önemli iki faaliyettir. ‘eğlendirerek öğretme’ misyonu ile din eğitimi, değerleri eğitimi ve kur’an-ı kerim eğitimlerinin yanında sportif faaliyetlerde bulunmaktadır. Din eğitiminde siyer, itikat, ilmihal ve cüz/kur’an-ı kerim dersleri işlenmektedir.

DİN VE DEĞERLER EĞİTİMİ

Siyer :

Öğrenciler bu derste, hz. Peygamberimiz (sav)’in hayatını öğrenip, onun hayatından kendimize örnekler çıkarıp daha iyi bir müslüman olmak amacıyla siyer-i nebi derslerimiz yaz  okulunda işlenmektedir.

İlmihal :

Bir müslümanın günlük hayatını islami olarak yaşayabilecek kadar bilgisi olması için,  yaz okullarımızda genç kardeşlerimize temel dini bilgiler derslerini işlenmektedir.

İtikat :

İlmihal derslerinin içinde ayrı bir yeri olan itikat dersleri islma dinin en önemli kısmıdır. Genç kardeşlerimizin allah’a nasıl inanacağı, meleklere iman, ahiret inancı, peygamberlere inanması, kutsal kitaplara inanması ve kaza ve kader hakkında sahih bir inanç seviyesi elde etmesi için yaz okullarımızda bu dersleri müfredatımıza dahil ediyoruz.

Cüz/Kuran-ı Kerim :

Öğrenciler Kur’an okuma usulü ve ilmini, harflerin çıkış yeri, sıfatı, uzun veya kısalığı, genişlik veya darlığı, birleştirme ve ayırma, kalın ve ince vurguları kur’an-ı kerime uygun şekilde öğrenecekler. Yaz okullarımızda Kur’an-ı Kerim bilmeyen genç kardeşlerimiz Kuran’ı Kerim’e geçip ilerleyecek, bilenler eksiklerini tamamlayıp daha güzel okuma gerçekleştirecekler.

SPOR EĞİTİMİ

Din eğitimin yanında spor eğitimini de çok önemsiyoruz. Genç kardeşlerimizin manevi gelişimleri kadar maddi ve sosyal gelişimleri de bizim için çok önemlidir. Genç kardeşlerimizin spor eğitimleri ile,

  • Takım ruhu kazanması
  • Takım içi yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğrenmesi
  • Oyunun kurallarına uymasında kaynaklı olarak sınırlara ve kurallara uymayı öğrenmesi
  • İletişim becerisinin gelişmesini ve etkin kullanılmasını sağlaması
  • Problem çözme kabiliyetini geliştirmesi
  • Rekabet duygusunu ve rakibe saygıyı öğretmesi
  • Özgüven kazanılmasını sağlar ve sorumluluk bilincini geliştirmesi açısından çok önem arzetmektedir.

Futbol, Basketbol, Voleybol, Mini Golf, Dart, Mangala vs gibi bir çok faaliyet yaz okullarımızda bulunmaktadır.

Futbol :

Öğrencilerin  gelişimine etkisi açısından genç, başarılı, dinamik, daha çalışkan olmasına katkı sağlamaktadır.

Basketbol :

Basketbol sporu, çocukların gelişiminde sosyal açıdan da fayda sağlayan bir spordur. Takım olarak oynanan bir spor olması ve iletişim halinde kalınması gerektiğinden dolayı, çocuğun da bu yönde kendini geliştirmesini sağlamaktadır.

Voleybol :

Öğrencilerde sağlıklı beslenmeyi sağlar, yardımlaşma duygusunu geliştirir zamanın verimli kullanılmasını  zeki ve başarılı gençler yetiştirilmesine katkı sağlar.

Mini Golf :

Çocuklarda esnekliğin, zindeliğin ve koordinasyonun gelişmesine katkı sağlar.

Dart :

Çocuklar için dart sporunda kısa süre içinde karar verebilmek, bu kararı nasıl uygulayacağını planlamak, planlanan atış yapılamaz ise hem yaşanan yoğun moral bozukluğu ile baş edebilmek hem de bir sonraki atışın nasıl yapılacağını düşünmek gibi yoğun zihinsel faaliyetler için önemli bir yer tutuyor.

Badminton :

Öğrencilerde zihinsel ve fiziksel gelişimin sağlanması, ani karar verme ve takım ruhu kazanılmasına katkı sağlar.

ZEKA OYUNLARI

Mangala :

Öğrencileri dijital çağın etkilerinden, internet bağımlılığından, telefon bağımlılığından uzak tutmak için önemli bir oyun olan mangala; çok ciddi stratejik düşünmeye, hamle yapmaya ve bir sonraki hamleleri karar verme becerisi ile zihinsel gelişime katkı yapar.

Satranç :

Öğrenciler Öngörü gelişimini sağlar.

Fotoğrafik hafızayı geliştirir.

Uzamsal bakış açısı kazanılması adına en önemli destektir.

Başarının tesadüf olmadığını öğretir.

Dikkatini belli bir noktaya kendi isteğiyle yöneltir.

Yaratıcı, üretken ve çalışkan sağlar.

İnsanlara karşı saygılı ve anlayışlı olmasına yardımcı olur.

Mücadele gücünü artırır, dostça rekabet duygusunu kazanmayı öğretir.

Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler.

Yenilgiler karşısında direnmeyi öğretir.

Başarılardan büyük haz alarak, daha da başarılı olmaya yönlendirir.

Satrançta başarılı olan çocuklar okulda ki derslerinde başarılı olmayı bir görev haline getirir.

Planlı hareket etmenin önemini öğretir.

Doğru ve çabuk düşünebilmeye yardım eder.