TÜGVA Başakşehir Münazara Okulu Başladı!

TÜGVA Başakşehir Münazara Okulu Başladı!

25 Ekim 2016
Salı

TÜGVA Başakşehir İlçe Temsilciliği tarafından organize edilen, gençlerin entellektüel birikimlerini ve ikna kabiliyetlerini arttırmaya yönelik planladığı TÜGVA Münazara Okulu ilk dersi ile başladı.

Liderlerin oyunu olan münazara da gençlerin gelişim sağlayabilmesi ve iyi birer konuşmacı olabilmeleri amacıyla Başakşehir’de TÜGVA Münazara Okulu kuruldu. Haftada 1 gün teorik, 1 gün pratik eğitim olmak üzere toplamda 26 hafta sürecek olan TÜGVA Münazara Okulu öğrencileri her hafta Salı günleri teorik, Çarşamba günleri ise karşılıklı maçlar yaparak pratik eğitim alacaklardır. Ayrıca eğitim bünyesinde öğrencilerin kendilerine ait bir mini kütüphaneleri de bulunmaktadır. Münazaradaki olmazsa olmaz entellektüel birikim için bu kitaplar öğrencilerimiz tarafından kendilerine verilen süreye bağlı kalmak koşuluyla okutulmaktadır.

Münazara Nedir?

Münazara hukuki, sosyal, politik, kültürel en genel tanımıyla dünyayı ilgilendiren her türlü konunun ele alınarak belirli kurallar çerçevesinde, toplumun herhangi bir kesimine karşı hakaret, nefret söylemi yapılmadan izleyicileri ikna etme oyunudur. Münazara camiasında “liderlerin oyunu” , “dünyanın en entellektüel oyunu” olarak da bilinir.

Bir münazara maçında 4 takım vardır. Tartışılacak konu maçtan 15 dakika öncesinde bu takımlara verilir. 15 dakikalık süreçte ikişer kişiden oluşan takımlar kendi aralarında konuyu tartışır ve birlikte argümanlarını hazırlarlar. Her bir konuşmacının konuşma süresi 7 dakika 20 saniyedir. Konuşmacıların konuşması sırasında karşı takım üyeleri, konuşmacıdan müsaade isteyerek 15 saniyeyi aşmamak koşuluyla soru sorabilir ya da tezini çürütebilir.

tugva_munazara_okulu_basladi_2 tugva_munazara_okulu_basladi_1