Metin Yazarlığı Okulu

Metin Yazarlığı Okulu

1 Şubat 2019
Cuma

“Arslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça avcıların hikayesini okumaya devam edeceğiz.”

İcadı, tarihin başlangıcı sayılan yazı, kendini anlatabilmenin en önemli yollarından biri. Okur ve yazar ilişkisinde sayı çoğunluğu yüzlerce yıldır okurdan yanaydı. Fakat sosyal medyanın hayatımızın merkezinde yer almasıyla her okur aynı zamanda bir yazar olmaya başladı.

Var olabilmenin kendini anlatmaya bağlı olduğu günümüzde yazmak eylemi çok daha önemli bir hale geldi. Fakat Türkiye gibi, sözlü kültürün güçlü olduğu toplumlarda yazmak eylemi her zaman ikinci planda kaldı.

Programın Kapsamı ve Hedefi

Bu çalışmayla lise öğrencilerine kendilerini ifade edebilmeleri ve değerlerini daha iyi anlatabilmeleri için gerekli eğitimin verilmesi planlanmaktadır. Yazmak eyleminin gittikçe önemli bir hal aldığı günümüzde kendini, çevresini ve dünyasını anlatabilecek gençlerin tespit edilip gereken eğitimlerin verilmesi ve yazmayı bir davranış haline getiren bireylerin yetiştirilmesi. Bu öğrencilerin yaşlarına uygun olarak hazırlanmış müfredat ile yatkın oldukları metin türüne göre yönlendirilecek ve uygulamalı eğitimler alacaklardır. Bu çalışmanın amacı seçilecek hedef kitleyi metin türlerinden biri/birkaçında yetkin hale getirmektir. Eğitime katılan öğrencilerin kendi değerlerine hakim bir şekilde dünyaya bakabilmeleri ve bu bakış doğrultusunda kendini ve dünyalarını anlatabilmeleri sağlanacaktır.

Kimler Başvurabilir

Lise öğrencileri

Programın İçeriği

Temel yazma eğitiminin verileceği ve bu alanda çalışanların neler yaptığının anlatılacağı derste bir sonraki aşama olan metin yazarlığı için gerekli yönlendirme yapılacaktır.

Eğitim

  • Gramer ve imla kuralları
  • Yazmanın aşamaları
  • Öykü yazarlığı
  • Yeni medya içerikleri (Tanıtım, Advertorial, Mailing, Push)
  • Senaryo yazarlığı
  • Editörlük ve Yayıncılık
  • Geleneksel medya metinlerini üretmek (Haber, Basın Bülteni, Konuşma Metni)

 

Gezi

  • Yazar ziyaretleri
  • Mekan ziyaretleri

 

Söyleşi

  • Yazar söyleşileri
Program Takvimi

Program Süresi

Program 12 hafta olarak belirlenmiştir

Program Günü ve Saati

Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-13:00 arası yapılacaktır.

Program Nerede Yapılacak?

TÜGVA İstanbul İl Temsilciliği

Güngören İlçe Temsilciliği

Kağıthane İlçe Temsilciliği

Başvuru

Programa başvuru yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak formu doldurabilirsiniz.

Başvuru formunu doldurduktan sonra, vakfımıza üyeliğiniz bulunmuyorsa üye olmanız gerekmektedir. Aksi durumda başvurunuz geçersiz sayılacaktır.