İstiklal Marşı 100 Yaşında!

İstiklal Marşı 100 Yaşında!

17 Mart 2021
Çarşamba

TÜGVA İstanbul, İstiklal Marşı‘nın kabulünün 100. yıl dönümü dolayısıyla, Ayasofya Camii’nde kılınan sabah namazının ardından, İstiklal Marşı’nı okuyarak milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u yâd etti.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’inde 34’üncüsü düzenlenen “Sabah Namazı Buluşması” programıyla kılınan sabah namazının ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi önünde İstiklal Marşı’nın, milli marş olarak kabul edilişinin 100. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2021’in “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin yayımladığı genelgede; İstiklal Marşı’nın anlamını ve Kurtuluş Savaşı’nın önemini anlatmak amacıyla anma etkinlikleri düzenleneceği açıklanmıştı. TÜGVA Başkanı, İstanbul İl Temsilcisi, vakıf yöneticileri ve gençlerin buluştuğu etkinlik kapsamında, sabah namazının ardından Ayasofya Camii önünde Türk bayrağı açarak İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını birlikte okudu.

Mehmet Akif Ersoy’un “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” sözü ve İstiklal Marşı’nın “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım; Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım” dizesinin yazılı olduğu pankartlar açıldı.