Hocalı Katliamının 29. Yılı

Hocalı Katliamının 29. Yılı

6 Mart 2021
Cumartesi

Bismillahirrahmanirrahim…

Değerli basın mensupları, kıymetli kardeşlerimiz… Bugün 26 Şubat. 26 Şubat sıradan bir gün değil, işgalin, zulmün, soykırımın ve tarihe sürülen kara bir lekenin yıldönümüdür.

Türkiye’nin yardımları ile Azerbaycan’ın şanlı ordusu tarafından özgürlüğe kavuşturulan Dağlık Karabağ’da, Karabağ Savaşı sürüyordu. Tam 29 yıl önce, bugün işgalci Ermeniler Azerbaycan ordusunun sadık kaldığı savaş hukukunu ihlal etti ve insanlığın gözleri önünde açık bir soykırım gerçekleştirdi.

25 Şubatı, 26 Şubat’ta bağlayan geceydi… Ermeni 366’ıncı Alayı ilk olarak Karabağ’ın Hocalı kasabasını ablukaya aldı. Ardından ilk topçu atışları başladı, sonrasında ise silahlı Ermeni çeteler kasabaya girerek 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türk’ünü katletti. Saldırılarda 487 kişi ağır yaralandı, bin 275 kişi rehin alındı. 150 kişi ise kayboldu (!)

Yalnızca toprak işgaliyle yetinmeyen Ermeniler, yerli halkı çocuk, kadın, yaşlı demeden toplu şekilde katletmiş; esirlere acımasız işkenceler yaparak 20. yüzyılın en kanlı katliamlarından birine imza atmıştır. O dönemde çekilen görüntülere bakıldığında, işlenen insanlık suçunun boyutu bir kez daha gözler önüne serilmektedir.

2008 ve 2018 yılları arasında Ermenistan’ın devlet başkanı olarak görev yapan Serj Sarkisyan katliamın bir intikam saldırısı olduğunu açıkça dile getirmiştir.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hocalı katliamında açıkça suçlu olarak Ermenistan’ı göstermektedir.

Fakat Birleşmiş Milletler geçen yıllara rağmen henüz resmi bir karar almış değil. Birleşmiş Milletler’i en kısa zamanda Hocalı katliamı’nı kınamaya ve asıl suçluyu görmeye davet ediyoruz.

Bizde Türkiye Gençlik Vakfı olarak Hocalı katliamını kınıyor, unutmadığımızı ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin dün olduğu gibi bugünde yanında olduğumuzu bildirmek istiyoruz.

Müslüman Anadolu’nun sesi olarak Hocalı katliamında hayatını kaybeden 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı sivile rahmet diliyor, acılarını hala yüreğimizde sakladığımızı duyuruyoruz.

Karabağ’ın özgürleştirilmesini ise şehitlerimize armağan ediyoruz.

Şehitlerimizin ruhu şad olsun.