Fetih Ruhu Ayasofyada

Fetih Ruhu Ayasofyada

28 Mayıs 2021
Cuma

Bismillahirahmanirahim…

Tam 41’inci kez buradayız…
Her zaman olduğu gibi; fethin ruhu ile Fatih Sultan Mehmet Han’ın Ayasofya’yı divan yolunun tepesinden ilk gördüğü heyecanla, Müslüman Anadolu’nun hiç dinmeyen ve dinmeyecek imanı ile 86 yıl sonra zincirleri kırılan ve özgürlüğüne kavuşan Ayasofya-i Kebir Camii Şerif’inin önünden sesleniyoruz.

Bundan tam 568 yıl önce bir çağın kapanarak bir çağın açıldığı, Roma’nın son büyük mabedinde ”Allah-u Ekber” nidalarının yükseldiği yerden, Fatih’in şanlı ordusundaki her bir nefer gibi dimdik, hazır ve aynı heyecanla 41’inci kez buradayız.

“Ya Konstantiniye beni alacak ya ben Konstantiniye’yi” diyerek ufkunu ve inancını henüz 21 yaşında tüm dünyaya duyuran; 52 gün süren kuşatma ve mücadele sonunda gemileri karadan yürüterek Roma’nın son toprağına giren ve Konstantiniye’yi İslam’ın kalbi yapan o komutanı anıyor ve fethin 568. yılını kutluyoruz.

Fethin üçüncü gününe tekabül eden cuma günü Fatih Sultan Mehmet, ilk cuma namazında Ayasofya için ganimet olarak “Kılıç hakkım” demiştir. 86 yıl sonra yeniden ezanların yükseldiği ve yeniden başların secdeye indiği Ayasofya Camii’ni bugün de TÜGVA ve tüm Müslüman gençler fethin ruhu ve canlı tanığı olarak görmektedir. Biz var oldukça Ayasofya Camii, Ayasofya Camii var oldukça İstanbul İslam’ın kalbi olarak kalacaktır.
Ayasofya Camii kılıç hakkıdır, bizim kılıçlarımız da fikirlerimizdir…

Sn. Cumhurbaşkanımızın Ayasofya Camii’nin açıldığı o tarihi günde belirttiği gibi “Ayasofya’nın dirilişi Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne kavuşmasının habercisidir.” Bu anlayışla, özgür Ayasofya Camii’nden, siyonizmin işgali altındaki ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı selamlıyoruz. Ayasofya mücadelemizin zaferle sonuçlandığı gibi, Allah (c.c.) bize Aksa’mızın özgürlük mücadelesindeki zaferini göstersin.

11 gün boyunca siyonistlerin açık hava hapishanesi haline getirdiği Gazze’ye yönelik alçak saldırıları da kınıyor. 66’sı çocuk, 39’u kadın olmak üzere 248 şehidimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Bin 948 yaralıya ise acil şifalar dileriz. Gazze’deki direnişe de Ayasofya-i Kebir Camii Şerif’i önünden selamlarımızı gönderiyoruz. Direnişe bin selam olsun…

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in değimi ile fethin yıldönümünde tüm Müslümanlara Anadolu adına haykırıyoruz.
”Surda bir gedik açtık, mukaddes mi mukaddes. Ey kahpe rüzgar, artık ne yandan esersen es!”