12. Hanım Akademisi programı gerçekleştirildi

12. Hanım Akademisi programı gerçekleştirildi

25 Mart 2018
Pazar

TÜGVA İstanbul Hanım Yükseköğrenim Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen XII. Hanım Akademisi programı 18 Mart 2018 Pazar günü TÜGVA İstanbul İl Temsilciliği’nde gerçekleştirildi.

Birbirinden önemli isimlerin katıldığı programın başlangıç konuşmasını Mısırlı âlim Prof. Dr. Abdülhalik Hasan eş- Şerif yaptı. Arapça olarak gerçekleştirdiği “İslam Medeniyetinde Gençlerin Rolü ve Şehid Hasan el- Bennâ’nın Şahsiyeti ve Daveti” adlı konuşmasının tercümanlığını Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Hafız Büşra İnanç üstlendi.

İki saate yakın süren seminerde Allah’ın insanı “yeryüzüne medeniyet getirmesi”, “Allah’a ibadet edip şirk koşmamak” ve insanın “takaddüm etme”si (ilerlemesi) maksatlarıyla yarattığı ifade edilmiştir. Abdülhâlık Hasan eş- Şerif’in konuşmasının ardından programa Veli Karataş ‘ınAsr Suresi tefsirini işlediği semineri ile devam edildi.

Asr suresinin kırık mealiyle başlanan seminerde “asr” kelimesinin karşıladığı manalara değinilmiş, surenin başında zamana yemin edilerek onun insan hayatındaki yerine ve önemine dikkat çekildiği ifade edilmiştir. Aktaş’ın konuşmasından hemen sonra “Kitaplara ve Peygamberlere iman” konusunda Erol Düzcan seminer vermiştir.

“Kitap”, “Levh-i Mahfuz” kavramları üzerinde duran Erol Düzcan amentü doğrultusunda kitaplara ve peygamberlere iman konularını bir arada işlemiştir. Her ay düzenlenen, ilgiyle takip edilen Hanım Akademisi programı Deniz Binici’nin Malezya’yı tanıtan, Malezya’nın coğrafi, siyasi, kültürel bilgilerini ihtiva eden sunumuyla son buldu.