104. Çarşamba Kahvesi

104. Çarşamba Kahvesi

2 Aralık 2016
Cuma

TÜGVA İstanbul, bu hafta 104. Çarşamba Kahvesi’nde Mescid-i Aksa Müdürü Omar Awadallah Kıswani’yi ağırladı. Programa, gençler yoğun ilgi gösterdi.

Mescid’i Aksa Müdürü Omar Awadallah Kıswani, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Doğu Kudüs’ü 1967 yılında işgal etmesiyle başlayan sürece değindi. Bu tarihten itibaren İsrail’in çeşitli bahanelerle Mescid-i Aksa’yı işgal ve Müslümanları taciz etmesiyle yaşanan direnişleri, birinci ve ikinci intifadayı gençlere anlattı.

Kıswani, Mescid-i Aksa’da Müslümanların ibadet etmesini engellemek için,  İsrail askerleri tarafından çeşitli kontrol noktaları koyulduğunu ifade etti. Tüm engellemelere rağmen farklı milletlerden Müslümanlarla cuma namazlarında Mescid-i Aksa’da buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Filistin meselesinin tüm Müslümanlar için önemine dikkat çekti.

Kıswani;

“Mescid-i Aksa için mücadele etmek yalnızca Filistinli gençlerin değil, ümmetin tüm gençleri için zaruridir. Ümmet tek vücut gibidir. Bir yerdeki rahatsızlık tüm vücuda yayılır. Türklerin bu rahatsızlığı hissettiğini biliyoruz. Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün attığı tweetler bunu tekrar gösterdi. Filistin davasının arkasında Türklerin varlığı bizim için çok önemlidir.”

Kıswani, İsrail’in Kudüs ve çevresindeki camilerde ezan okunmasını yasaklamayı öngören yasa tasarılarını kabul etmediklerini ve etmeyeceklerini belirterek, mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Kıswani;

Buradan tüm genç kardeşlerime söylüyorum ki;

Bizler, onurluyuz ve güçlüyüz. Allah’tan başkasına boyun eğmedik eğmeyeceğiz. İsrail, Kudüs ve çevresindeki camilerde ezan okunmasını yasaklayan yasa tasarıları gündeme getirdi. Bizler arkamızda büyük bir ümmet olduğunu biliyoruz. Bu yüzden orada ezanlar okunmaya devam ediyor. Mescid-i Aksa’da ilk ezan, Hz. Bilal tarafından okunmuştur ve ebediyete kadar susmayacaktır. Bizler Allah’ın bize vermiş olduğu vaadi biliyoruz. Bizim direnişimizin umut kaynağı Hz. Peygamberdir. İsrail, bu topraklarda kalıcı değildir. Bizler belki şuan o topraklarda İslam sancağını göremiyoruz ancak inşallah çocuklarımız, sizlerin çocukları o günleri görecektir.” dedi.

İslam’ın kadına verdiği önemede dikkat çeken Kiswani, dinimizin üçte birinin Hz. Aişe’den öğrenildiğini hatırlattı. Toplumun inşasında kadının rolünün, erkeğin rolünden hiçbir şekilde aşağıda olmadığını ifade ederek, geleceğin inşasında genç hanımların rolünü vurguladı.

Program, katılımcıların sorularının yanıtlanması ve hediye takdimi ile son buldu.

img_7918 img_7929 img_7917